A jutalmazással az ételhez való kapcsolódás új színezetet kap, mivel érzelmek is kapcsolódnak hozzá, ezért jóval több lesz, mint rossz szokás, egyfajta hipnotikus kondició, mely kellő kitartással – diétával – sem szüntethető meg.
Az étel sok esetben státuszszimbólum. A gyerekkori szegénység élmény után, jobb anyagi körülmények között is ugyanolyan kitüntetett szerepe lesz az ételnek, mint amikor nélkülözött a család, nélkülöztek az ősök. Eljön az az idő amikor már mindent meg tudunk vásárolni, óhatatlanul felhalmozunk és ezzel párhuzamosan túlfogyasztunk, így tompítva a gyerekkori éhezést és sóvárgást az étel után. Ez azért probléma, mert ilyenkor nem a valós szükségleteink irányítanak, hanem múltbeli élményeink, családi lenyomataink határozzák meg az ételhez való viszonyunkat.
Biztosan dicsértek már meg bennünket, hogy megettük a tökfőzeléket, vagy ettünk gyümölcsöt. Ezzel lassan az tudatosul bennünk, hogy az evés teljesítmény, amiért elismerés jár. Tehát egy idő múlva nem csak azért eszünk, mert éhesek vagyunk, hanem azért is mert társul hozzá egy kellemes érzés is, a dicséret. De lehetséges ennek az ellenkezője is. „Nem ízlett az étel, pedig édesanyád egész délelőtt a konyhában talpalt, hogy neked ebédet főzzön.” Tehát megint csak megeszünk mindent.
Máskor azért szedünk többször, mert nem tudjuk lezárni az étkezést. Olyan élményt, örömforrást jelent, ami más élethelyzetekben keletkezett hiányainkat pótolja. Ilyenkor például gyakori, hogy nem tudunk nemet mondani, konkrét feladatot vállalni, vagy épp elutasítani, esetleg bizony döntéseket meghozni. Általában véve lezárni és elengedni eseményeket, dolgokat.
Fontos tehát felülbírálnunk az egykori szokásainkat, és megvizsgálnunk, vajon jól szolgálják-e napjainkban a testi-lelki egészségünket.
Ez azért is fontos, mert nem ismert olyan vizsgálati eredmény, amely azt tanúsítaná, hogy bármelyik fogyókúrás módszer önmagában hosszú távon eredményes lenne. Több tucat tudományos kutatás készült több ezer fogyókúrázó bevonásával. Mindegyikük arra az eredményre jutott: a legtöbben pár éven belül visszahíznak az eredeti súlyukra. Minél hosszabb volt az után követés, annál lehangolóbb eredményt kaptak.